הטייס

הטייס הוא סרט דרמה ביוגרפי של הבמאי מרטין סקורסזה, על הווארד יוז – חלוץ תעופה אמריקני שנודע בעושרו ובהתנהגותו המוזרה. הסרט ממחיש גם את שקיעתו של יוז בהפרעה טורדנית-כפייתית ממנה סבל. הוא מבוסס על ספרו של צ’ארלס הייהם: “הווארד יוז: החיים הסודיים”, ועוסק בעיקר בשנים בהן יוז ביים והפיק סרטי קולנוע ובמקביל ערך טיסות ניסוי למטוסיו החדשניים.

תקציר של סרט הטייס

אחר מות הוריו, יוז עובר מטקסס להוליווד עם הכסף שהוריו השאירו לו מעסקי נפט. הוא מפיק סרט בשם “מלאכי הגינום” בתקציב הגבוה ביותר בהיסטוריה של הוליווד שכלל מגוון רחב של פעלולי אוויר שאותם ביצע בעצמו. אך בתקופה זו יוצא הסרט המדבר הראשון, “זמר הג’אז”. כשראה יוז את התלהבות הצופים והצלחת הסרט הוא השקיע בסרט שלו עוד 1.7 מיליון, בנוסף ל-2 מיליון הדולר שהשקיע לטובת התאמת הסאונד. הסרט היה הצלחה גדולה והעיתונים דיווחו על הצלחה של ממש. יוז הפך לסלב בעל שם עולמי.

הטייס

בזמן הפקת סרט “הטייס” יוז משתמש בצי מטוסים פרטיים שבבעלותו כדי להצליח לראשונה בהיסטוריה להטיס מטוס בעל כנפיים לא כפולות לגובה. הדבר היה כרוך בהוצאות כספיות גבוהות וגרר חוסר שביעות רצון מצד הבעלים. יוז החליט להקים חברה משלו שנקראה “יוז איטרקפורופ”. אחרי הקמת החברה הופך לאחד הטייסים האמריקאית הכי מפורסמים בהיסטוריה. המטוס השני שעיצב טס מעל ה-20,000 רגל ולראשונה הייתה לכל אזרח אמריקני גישה לטיסות פנימיות בתוך אמריקה. אחד ממטוסיו הגדולים ביותר היה מטוס היוז H-4 הרקולס. זהו המטוס הימי הגדול ביותר שאי פעם נבנה, אך הוא טס פעם אחת בלבד.  בזמן הזה הוא מקיים רומנים שלו עם שתיים מהכוכבות הגדולות של הוליווד: קתרין הפבורן ואווה גארדנר.

לאחר תקופה יוז החל לחוות חרדות לניקיון. הוא התחיל להסתגר בבית אחרי שהתחיל לפחד מחיידקים ומחלות שידביקו אותו. לאחר כמה שבועות הוא יוצא מחדרו בשביל ללכת לבית המשפט, מאחר וחברת מטוסים שקיבלה מונופול על טיסות החוץ זימנה אותו. במשפט זה נשפט גם על כך שלא השיב כספים שלקח מן המדינה. במשפט נחל הצלחה גדולה, והצליח להביא לביטול המונופול על טיסות החוץ. במהלך הדיונים יוז קיבל על עצמו שאם לא יסיים את בניית ההרקולס ייצא מגבולות המדינה ולא ישוב אליה. יוז עמד בכך והטיס את ההרקולס יחד עם כל אנשי צוותו.

את הווארד יוז משחק לאונרדו דיקפריו. את קתרין הפבורן משחקת קייט בלאנשט. על התפקיד שלה זכתה לפרס אוסקר בתור שחקנית המשנה הטובה ביותר. הסרט “הטייס” היה מועמד ל-11 פרסי אוסקר, וזכה ב-5 פרסים: פרס אוסקר לשחקנית המשנה הטובה ביותר, העריכה הטובה ביותר, עיצוב תלבושות הטוב ביותר, הצילום הטוב ביותר, והבימוי האמנותי הטוב ביותר. בנוסף זכה הסרט ב-4 פרסי האקדמיה הבריטית לקולנוע בהם פרס הסרט הטוב ביותר. הסרט זכה גם ב-3 פרסי גלובוס הזהב: סרט הדרמה הטוב ביותר, השחקן הטוב ביותר בסרט דרמה ללאונרדו דיקפריו, והפסקול המקורי הטוב ביותר להווארד שור.