כלבי אשמורת

כלבי אשמורת הוא  סרט מתח, שיצא למסכים בשנת 1992. זה הסרט הראשון שיצר קוונטין טרנטינו, בנוסף שהוא היה הבמאי , הוא גם שיחק בו, וגם כתב את התסריט. הסרט עוקב אחר הסיפור של כנופיית שודדים, המתאספת במחסן נטוש לאחר שהשוד שביצעה הסתבך והפך למרחץ דמים.

תקציר של סרט כלבי אשמורת

הסרט נפתח בשיחה המתנהלת בבית קפה קטן בלוס אנג’לס. הם מדברים על משמעות השירה של מדונה “Like A Virgin” ולאחר מכן מתפתח ביניהם דיון על הטיפ. שישה מהם לבושים בחליפות שחורות ועונבים עניבות תואמות.

אנחנו רואים את מיסטר אורנג’ במושב אחורי של מכונית, כשהוא מכוסה בדם מירי בבטנו. במכונית נוהג מיסטר ווייט המסיע אותו למחסן נטוש שבו קבעו השודדים להיפגש לאחר שוד היהלומים שהסתבך. מיד לאחר שהם מגיעים למחסן, מגיע גם מיסטר פינק למקום, וטוען שיש “חפרפרת” בין חברי החוליה, ובינתיים אורנג’ מאבד את הכרתו. מיסטר פינק ומיסטר ווייט רבים האם לקחת את אורנג’ לבית חולים. מיסטר בלונד מביט במריבה. בלונד הוא חבר ותיק של ג’ו קאבוט, מתכנן השוד, ואף ישב במקומו בבית הסוהר.

מיסטר בלונד מוביל את מיסטר ווייט ומיסטר פינק למכוניתו וחושף בפניהם שוטר בשם מרווין נאש, קשור בחבלים בתא המטען. השלושה לוקחים את נאש למחסן, קושרים אותו לכיסא ומתעללים בו בניסיון לגלות את זהות הבוגד. לאחר מכן מגיע אדי “נייס גאי” קאבוט, בנו של ג’ו. הוא יוצא עם ווייט ופינק על מנת להביא את היהלומים שנשדדו ממקום מחבוא. הם לוקחים איתם את המכוניות הגנובות החונות ליד המחסן, כדי שלא ימשכו את תשומת לבם של השוטרים. מיסטר בלונד נשאר עם נאש ומתעלל בו – הוא כורת את אוזנו ושופך עליו בנזין כדי לשרוף אותו. כשמיסטר בלונד עומד להצית את נאש, הוא נורה למוות על ידי מיסטר אורנג’, ששב להכרה.

מיסטר אורנג’ מתוודה בפני נאש החבול והכפות על כך שהוא שוטר סמוי במשטרת לוס אנג’לס, והחפרפרת שגרמה לכישלון השוד. בתגובה מתוודה נאש כי הוא יודע על כך ואף נערכה ביניהם הכרות בעבר בתחנת משטרה.

יום השוד

מתבהרת לנו התמונה מה קרה ביום השוד: חלק מהשודדים נמלטים מהשוטרים במכונית קטנה וישנה, שבה נוהג מיסטר בראון, שנפגע בראשו מאש המשטרה. בראון מתנגש במכונית החונה בסמטה צרה. שני הנוסעים הנוספים ברכב – מיסטר ווייט ומיסטר אורנג’ – יוצאים ממנה, כשהם משאירים מאחור את מיסטר בראון, שמת בינתיים מפציעתו. הם בורחים לאחר שמיסטר ווייט יורה בשני שוטרים שנסעו אחריהם. לאחר זמן קצר השניים עוצרים אישה הנוהגת ברחוב שומם. הם מנסים לשדוד את רכבה באיומי אקדח, אך שכשמיסטר אורנג’ עומד לגרור אותה החוצה, האישה יורה בו ופוצעת אותו. אורנג’ בתגובה יורה בה למוות.

מיסטר ווייט, מיסטר פינק ואדי חוזרים למחסן ומוצאים את גופתו של מיסטר בלונד. מיסטר אורנג’ מספר לאחרים את אשר קרה, אך בנוסף טוען שבלונד תכנן לרצוח את חברי הכנופיה ולקחת את תיק היהלומים ששדדו. מתוך זעם על מותו של מיסטר בלונד, אדי יורה בשוטר למוות ואומר שבלונד היה חבר שהוכיח את נאמנותו ועל כן שולל את טענתו של אורנג’ ודורש לדעת את האמת. לאחר מכן מגיע ג’ו קאבוט, מתכנן השוד ואביו של אדי, ומספר לנוכחים שבמהלך השוד מיסטר בלו נורה למוות על ידי שוטרים. ג’ו מאשים את אורנג’ כי הוא ה”חפרפרת”, אורנג’ מכחיש בתוקף את ההאשמה וג’ו מכוון אליו אקדח.

מיסטר ווייט מחליט להגן על אורנג’ הפצוע. הוא מתעמת עם ג’ו ומאיים עליו באקדחו. אדי נחלץ לעזרת אביו ומאיים על ווייט באקדח. בסופו של דבר, כל אחד מהם יורה באחר כמעט באותו הזמן. ג’ו ואדי מתים במקום, ווייט נפצע קשה ואורנג’ סופג פציעת ירי נוספת. מיסטר פינק שלא התערב במריבה ונותר ללא פגע – לוקח את התיק עם היהלומים ובורח. מיסטר ווייט בא בשארית כוחותיו לחבק את מיסטר אורנג’, שכעת פצוע קשה אף יותר. אורנג’ מתוודה בפני ווייט על היותו שוטר. בעוד ווייט השבור מצמיד אקדח לראשו של אורנג’, נשמעים שוטרים המסתערים למחסן ודורשים מווייט להוריד את האקדח, ולאחר מכן נשמעות מספר יריות ומיסטר ווייט מתמוטט.

הצלחה או כשלון?

הסרט זכה להצלחה מסחררת ונחשב לסרט קאלט בזכות ההומור השחור, האלימות המסוגננת ואיכות המשחק שלו. הסרט לא זכה באוסקרים, ולא בפרסי האינדי ספיריט והכניס מעט מאוד כסף בהקרנותיו בארצות הברית, אבל הוא סימן משהו חדש בעולם הקולנוע, “כלבי אשמורת” היה שונה, מזעזע ומסוכן. הוא זעזע את הקולנוע כולו.